Region Ruda
Bohdíkov Bušín Jakubovice Janoušov Janoušov Ruda nad Moravou

Vznik Regionu Ruda

Obce regionu Ruda se nacházejí v severozápadním cípu Moravy, v podhůří Jeseníků, v malebném údolí horního toku řeky Moravy. Ve středověku tímto územím procházela stará obchodní stezka do Kladska a Slezska, zvaná jantarová, spojující Středomoří s Pobaltím. Většina obcí je zmiňovaná už v druhé polovině 14. století. Region Ruda vznikl v roce 1999 seskupením pěti spádových obcí - Bohdíkov, Bohutín, Bušín, Olšany a Ruda nad Moravou a patří s necelými šesti a půl tisíci obyvateli mezi menší existující mikroregiony Olomouckého kraje. Mezi logické souvislosti, proč tento mikroregion vznikl, patří nejen geografická blízkost, ale i spojení kulturními, historickými tradicemi a také společnými problémy. Přirozeným střediskem regionu je obec Ruda nad Moravou, která umožňuje okolním obcím využívat řadu zařízení obchodu a služeb, nabízí kulturní vyžití, podmínky ke sportování a trávení volného času.

Region lze bez nadsázky nazvat vstupní branou do Jeseníků. Návštěvníkům, kteří jsou zde poprvé, zcela určitě učaruje malebné údolí řeky Moravy, které přechází do zvlněné krajiny Hanušovické pahorkatiny obklopené hlubokými lesy, protkanými nitkami malých vodních toků a lemovaných romantickými údolími s mnoha lesními partiemi i místy dalekého výhledu.

Výhodou celého regionu je velmi dobré dopravní spojení. Napříč celým územím regionu prochází železniční trať ze Šumperka do Hanušovic, která pokračuje až do Jeseníků. Rovněž silnice II. třídy č. 369, která prochází podél toku řeky Moravy, zajišťuje spojení od Ostravy a Hradce Králové až do Jeseníků.

Region již dnes nabízí řadu možností pro letní a zimní turistiku a rekreaci. V Rudě nad Moravou je pěkné koupaliště, s dalšími sportovními hřišti a možností ubytování. Územím vede řada známých cyklotras a cyklostezek. Především v jarním období je kraj navštěvování vodáky, kteří zde nachází dobré podmínky pro svůj sport. V Bohdíkově je menší ekologická farma, která se zaměřuje na agroturistiku.

Milovníci lyžování a zimní turistiky mohou využívat lyžařské vleky ve Štědrákově Lhotě, Komňátce, Bohutíně a nově budovaný vlek v Olšanech a vynikající terény pro běžkaře. Postupně se rozšiřují kapacity pro stravování a ubytování. Za shlédnutí stojí řada kulturních, zejména církevních památek.

Přijďte se přesvědčit sami, náš kraj vám má co nabídnout.

  © 2019   Region Ruda   |  Licenční podmínky   |  Prohlášení o přístupnosti